Skip to content

135 Valencia Dr.Brick, NJ 08723

Built 2015

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block211.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,747
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
57%
Improvement Value:$156,400
43%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+5.2%
2024$8,897+3.5%
2023$8,596+1.3%
2022$8,487+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,747DeedBook 19681, Page 1351Recorded5/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 14861, Page 527

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5620, Page 613

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 5089, Page 372