Skip to content

137 Valencia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 30, 2021

Property Information

Block211.28
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,036
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,300
74%
Improvement Value:$97,600
26%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+5.2%
2024$9,179+3.5%
2023$8,869+1.3%
2022$8,757+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,036DeedBook 18327, Page 1276Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13155, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1960