Skip to content

179 Cartagena DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block211.30
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,815
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
70%
Improvement Value:$145,800
30%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+5.2%
2024$11,742+3.5%
2023$11,345+1.3%
2022$11,202+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,815DeedBook 19448, Page 72Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$656,600
Sq Ft1,815DeedBook 18829, Page 1141Recorded12/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970