Skip to content

185 Cartagena DrBrick, NJ 08723

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block211.30
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,309
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
44%
Improvement Value:$367,500
56%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,919+5.2%
2024$16,080+3.5%
2023$15,537+1.3%
2022$15,340+3.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5287, Page 505