Skip to content

109 Alhama Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block211.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,300
64%
Improvement Value:$154,200
36%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,120+5.2%
2024$10,569+3.5%
2023$10,211+1.3%
2022$10,082+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$621,000
Sq Ft1,896DeedBook 18178, Page 482Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 17487, Page 1353Recorded5/31/2019

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 10865, Page 1765

Property Built

Built

Year Built: 1984