Skip to content

196 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block211.32
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2459
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,459
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,900
47%
Improvement Value:$231,700
53%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+5.2%
2024$10,694+3.5%
2023$10,332+1.3%
2022$10,202+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,459DeedBook 18350, Page 1923Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$577,000
DeedBook 12647, Page 118

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5709, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1986