Skip to content

208 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block211.32
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2175
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,175
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,300
66%
Improvement Value:$224,100
34%
Total Assessment$659,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,032+5.2%
2024$16,188+5.0%
2023$15,420+1.3%
2022$15,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,175DeedBook 18260, Page 1828Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 5594, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1980