Skip to content

192 Cartagena DriveBrick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block211.32
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,507
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
37%
Improvement Value:$375,800
63%
Total Assessment$595,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,390+5.2%
2024$14,627+1.4%
2023$14,422+1.3%
2022$14,239+180.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 17124, Page 1857Recorded5/24/2018