Skip to content

120 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Mar 5, 2023

Property Information

Block211.33
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,641
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
45%
Improvement Value:$284,100
55%
Total Assessment$516,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,344+5.2%
2024$12,683+3.5%
2023$12,254+1.3%
2022$12,099+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000
Sq Ft2,641DeedBook 19320, Page 1685Recorded3/10/2023

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 13659, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5409, Page 213