Skip to content

134 Cartagena DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block211.33
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,378
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
77%
Improvement Value:$104,500
23%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,740+5.2%
2024$11,158+3.5%
2023$10,781+1.3%
2022$10,644+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965