Skip to content

102 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block211.33
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,530
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,700
62%
Improvement Value:$137,000
38%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+5.2%
2024$8,831+3.5%
2023$8,532+1.3%
2022$8,424+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 10416, Page 732

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 5300, Page 881

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 4973, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1980