Skip to content

144 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block211.33
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,680
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,400
65%
Improvement Value:$261,200
35%
Total Assessment$751,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,414+5.2%
2024$18,452+3.5%
2023$17,828+1.3%
2022$17,602+20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5464, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1965