Skip to content

117 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block211.34
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
69%
Improvement Value:$91,000
31%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,620+5.2%
2024$7,242+3.5%
2023$6,997+1.3%
2022$6,909+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 16826, Page 227Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14718, Page 885

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5313, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1985