Skip to content

111 Cartagena Dr.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block211.34
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,678
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
63%
Improvement Value:$135,800
37%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,482+5.2%
2024$9,012+3.5%
2023$8,708+1.3%
2022$8,597+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12724, Page 480

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 10196, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1935