Skip to content

118 Valencia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block211.35
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,582
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
63%
Improvement Value:$135,700
37%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,405+5.2%
2024$8,939+3.5%
2023$8,636+1.3%
2022$8,527+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 18002, Page 523Recorded8/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1987