Skip to content

477 Ellison Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2011

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block22.01
Lot158
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description3SFG-P 2991
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,991
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
56%
Improvement Value:$289,400
44%
Total Assessment$655,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,926+5.2%
2024$16,088+3.5%
2023$15,544+1.3%
2022$15,347+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft2,991DeedBook 16509, Page 1434Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook 14635, Page 1317

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5438, Page 38