Skip to content

497 Ellison Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block22.01
Lot168.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class19
Description3SF2G-P 3000
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$464,900
61%
Total Assessment$764,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,757+5.2%
2024$18,778+3.5%
2023$18,143+1.3%
2022$17,914+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,900,000
Sq Ft3,000DeedBook 20145, Page 1048Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

DeedBook 16340, Page 632Recorded3/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5303, Page 517