Skip to content

171 Knoll Crest AveBrick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$41,600
Last Sale Date
Jun 1, 1992

Property Information

Block228.27
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,800
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
41%
Improvement Value:$191,300
59%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,351+5.2%
2024$7,937+3.5%
2023$7,669+1.3%
2022$7,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$41,600
DeedBook 4985, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1992