Skip to content

262 Bay Shore DrBrick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block232.30
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,415
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
61%
Improvement Value:$237,300
39%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,842+5.2%
2024$15,057+3.5%
2023$14,547+1.3%
2022$14,363+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5099, Page 90