Skip to content

117 Lake Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block237.33
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,000
68%
Improvement Value:$131,400
32%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,446+5.2%
2024$9,928+3.5%
2023$9,592+1.3%
2022$9,471+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$495,000
DeedBook 15014, Page 1867

Property Built

Built

Year Built: 1985