Skip to content

122 Jeannette CourtMantoloking, NJ 08738

Built 2000

Last Sale Price
$727,500
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block24.01
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,670
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,400
41%
Improvement Value:$307,400
59%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,504+5.2%
2024$12,835+3.5%
2023$12,401+2.0%
2022$12,162+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$727,500
DeedBook 14459, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5731, Page 906