Skip to content

120 Deauville DrMantoloking, NJ 08738

Built 2002

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block24.02
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,184
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
46%
Improvement Value:$256,300
54%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+5.3%
2024$11,392+3.6%
2023$10,998+1.3%
2022$10,856+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10336, Page 428

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5738, Page 105