Skip to content

125 Jeannette CourtMantoloking, NJ 08738

Built 2001

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 17, 2003

Property Information

Block24.02
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,961
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
49%
Improvement Value:$232,800
51%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+5.2%
2024$11,288+3.5%
2023$10,906+1.3%
2022$10,769+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 11692, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 10275, Page 698

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5450, Page 885