Skip to content

301 Kupper Dr. W. (82)Mantoloking, NJ 08738

Built 1949

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 21, 2013

Property Information

Block25.01
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,012
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,900
74%
Improvement Value:$75,100
26%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,137+5.4%
2024$6,771+3.6%
2023$6,534+1.3%
2022$6,448+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15481, Page 1988

Property Built

Built

Year Built: 1949