Skip to content

316 Kupper Dr. W.Mantoloking, NJ 08738

Built 1930

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 19, 1999

Property Information

Block25.02
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage714
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
85%
Improvement Value:$46,200
15%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+5.4%
2024$7,392+3.6%
2023$7,134-2.1%
2022$7,291+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5692, Page 237

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5575, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1930