Skip to content

32 Meadow Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Aug 21, 1995

Property Information

Block250.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,279
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,500
63%
Improvement Value:$198,200
37%
Total Assessment$532,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,760+5.2%
2024$13,078+3.5%
2023$12,636+1.3%
2022$12,476+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 5298, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1995