Skip to content

11 Meadow Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Sep 27, 1996

Property Information

Block250.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,781
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,800
60%
Improvement Value:$208,100
40%
Total Assessment$521,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,481+5.2%
2024$12,813+3.5%
2023$12,379+1.3%
2022$12,223+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 5410, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1996