Skip to content

3 Meadow Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 24, 2003

Property Information

Block250.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,000
59%
Improvement Value:$245,700
41%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,542+5.2%
2024$14,772+5.6%
2023$13,985+1.3%
2022$13,808+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 11213, Page 557

Property Sale

Sale
$378,900
DeedBook 10137, Page 1255

Property Built

Built

Year Built: 2000