Skip to content

12 Meadow Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$365,605
Last Sale Date
Aug 14, 1997

Property Information

Block250.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3001
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,001
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,200
55%
Improvement Value:$302,200
45%
Total Assessment$665,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,187+5.2%
2024$16,336+3.5%
2023$15,783+1.3%
2022$15,584+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,605
DeedBook 5502, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1997