Skip to content

43 Mandalay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block250.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 1948
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,948
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
57%
Improvement Value:$230,700
43%
Total Assessment$530,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,708+15.1%
2024$11,914+3.5%
2023$11,511+1.3%
2022$11,366+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 16273, Page 492Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 15273, Page 818

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5479, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1997