Skip to content

18 Cedar Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block250.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,301
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
59%
Improvement Value:$236,300
41%
Total Assessment$576,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,886+5.2%
2024$14,148+3.5%
2023$13,670+1.3%
2022$13,497+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,301DeedBook 17917, Page 327Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 12153, Page 622

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 10131, Page 105

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 5007, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1992