Skip to content

94 Cedar Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Dec 26, 1996

Property Information

Block250.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,566
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
51%
Improvement Value:$322,100
49%
Total Assessment$662,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,102-16.8%
2024$20,566+3.5%
2023$19,870+2.6%
2022$19,369+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000
Sq Ft4,180DeedBook 17939, Page 512Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 5437, Page 183

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5233, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4877, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$427,262
DeedBook 4776, Page 737