Skip to content

82 Cedar Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block250.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
57%
Improvement Value:$260,000
43%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,498+5.2%
2024$14,730+3.5%
2023$14,232+1.3%
2022$14,052+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$879,000
Sq Ft3,260DeedBook 18137, Page 1232Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 15579, Page 171Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 10200, Page 1191

Property Built

Built

Year Built: 1999