Skip to content

658 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 2002

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 13, 2020

Property Information

Block252.16
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
47%
Improvement Value:$224,700
53%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,970+5.2%
2024$10,426+3.5%
2023$10,074+1.3%
2022$9,946+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,400DeedBook 17943, Page 1340Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 13763, Page 811

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 11162, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10482, Page 480