Skip to content

648 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block252.16
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
42%
Improvement Value:$273,300
58%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+5.2%
2024$11,497+3.5%
2023$11,108+1.3%
2022$10,968+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 16517, Page 139Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$101,667

From:

To:

DeedBook 16029, Page 1580Recorded3/16/2015

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 15916, Page 1940Recorded10/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 15537, Page 1133

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 5025, Page 588