Skip to content

672 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block252.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage810
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,400
83%
Improvement Value:$55,400
17%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,390+5.2%
2024$7,974+3.5%
2023$7,704+1.3%
2022$7,607+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960