Skip to content

53 Perry Dr.Brick, NJ 08723

Built 2017

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block252.17
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class18
Description2SF1G-P 2537
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
43%
Improvement Value:$346,000
57%
Total Assessment$604,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,601+5.2%
2024$14,828+3.5%
2023$14,327+1.3%
2022$14,146+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 16354, Page 1424Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 14879, Page 976

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 13894, Page 877