Skip to content

48 Perry Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block252.17
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,917
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
39%
Improvement Value:$338,200
61%
Total Assessment$558,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,418+5.2%
2024$13,704+3.5%
2023$13,241+1.3%
2022$13,073+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft2,917DeedBook 18576, Page 421Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$598,500

From:

To:

Sq Ft2,917DeedBook 16901, Page 849Recorded10/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1995