Skip to content

27 Perry Dr.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block252.17
Lot3.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class18
Description3SF2G-P 2508
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
32%
Improvement Value:$373,700
68%
Total Assessment$548,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,173+5.2%
2024$13,471+3.5%
2023$13,015+3.0%
2022$12,630+213.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,508DeedBook 19571, Page 1328Recorded12/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,444DeedBook 17806, Page 71Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 17287, Page 1534Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$473,000
DeedBook 16726, Page 223