Skip to content

2 Long Point DrBrick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block252.17
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,892
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
63%
Improvement Value:$128,300
37%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+5.2%
2024$8,561+3.5%
2023$8,271+1.3%
2022$8,167+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 17450, Page 1267Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 15281, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1971