Skip to content

27 Mandalay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block252.17
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,484
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
54%
Improvement Value:$205,700
46%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,546+5.2%
2024$10,974+3.5%
2023$10,603+1.3%
2022$10,469+28.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 14911, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1968