Skip to content

23 Mandalay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block252.17
Lot46.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
56%
Improvement Value:$175,600
44%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,347+5.2%
2024$9,835+3.5%
2023$9,502+1.3%
2022$9,382+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 5399, Page 48