Skip to content

21 Mandalay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block252.17
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,976
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
58%
Improvement Value:$175,100
42%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+7.8%
2024$10,002+3.6%
2023$9,655+1.3%
2022$9,530+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,976DeedBook 19413, Page 1810Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$434,126
DeedBook 13147, Page 318

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12849, Page 1933

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 11974, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1960