Skip to content

35 Mandalay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block252.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
61%
Improvement Value:$158,100
39%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+5.2%
2024$9,921+3.5%
2023$9,585+1.3%
2022$9,464+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12280, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1983