Skip to content

55 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 7, 2017

Property Information

Block252.18
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2248
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
56%
Improvement Value:$188,200
44%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+5.2%
2024$10,574+3.7%
2023$10,192+1.3%
2022$10,064+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 16747, Page 1537Recorded5/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984