Skip to content

57 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2015

Property Information

Block252.18
Lot27.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G -P 1870
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,870
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,300
60%
Improvement Value:$181,500
40%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,696+5.2%
2024$11,116+3.5%
2023$10,740+3.9%
2022$10,338+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985