Skip to content

63 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block252.18
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,847
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,400
59%
Improvement Value:$183,900
41%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,709+5.2%
2024$11,129+3.5%
2023$10,752+1.3%
2022$10,616+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft1,847DeedBook 16083, Page 437Recorded5/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5351, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4957, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1985