Skip to content

75 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block252.18
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2278
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,278
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
58%
Improvement Value:$215,600
42%
Total Assessment$513,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,253+5.2%
2024$12,597+3.5%
2023$12,171+1.3%
2022$12,017+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 15846, Page 1272Recorded7/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5438, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 5207, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1975