Skip to content

79 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block252.18
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,057
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,800
64%
Improvement Value:$160,000
36%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326+5.2%
2024$10,765+3.5%
2023$10,401+1.3%
2022$10,270+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,057DeedBook 19707, Page 1798Recorded6/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 14541, Page 1560

Property Built

Built

Year Built: 1979