Skip to content

88 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block252.18
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,622
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
57%
Improvement Value:$202,200
43%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,081+5.2%
2024$11,482+3.5%
2023$11,094+1.3%
2022$10,954+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4893, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1980